Przygodę z pszczelarstwem, jako hobby zaczynaliśmy od kilku uli
– obecnie nasza pasieka liczy ponad 75 rodzin pszczelich.

Pszczoły i pasieka w naszym gospodarstwie to konieczność oraz swojego rodzaju tradycja regionu i rodziny.

Ule są umiejscowione w regionie, z którego wywodzi się pszczoła Asta – najstarsza linia pszczoły środkowoeuropejskiej wyhodowana i prowadzona przez hodowcę Aleksandra Stasińskiego z Radomska, który w 1937 r. wyselekcjonował lokalną rasę pszczoły, jako dobry materiał do hodowli dla Pszczelarzy.


W domu, od strony mamy, pszczoły były hodowane dziko – w kószce lub worku umiejscowionym przy budynku gospodarczym z innymi zwierzętami tylko na potrzeby własne.

Aktualnie pasieka jest prowadzona na potrzeby plantacji borówki amerykańskiej oraz dalszego rozwoju gospodarstwa, jako producenta miodów pitnych, które były w rodzinie od pokoleń.

Nasze miody są w 100% naturalne. W najbliższej okolicy pasieki mieści się nasza plantacja borówki amerykańskiej, lasy liściaste i iglaste oraz pola i łąki, dzięki temu mamy pewność, iż nasze pszczoły nie mają styczności z pestycydami i innymi szkodliwymi substancjami. Pozyskiwany przez nas miód można kupić w fundacji EKOOSTOJA, której siedziba mieście się w Pławnie przy ul. Plac Wolności 26.


Czemu nasz sposób pasiecznictwa jest tradycyjny i sprawia, że nasze miody są takie a nie inne? Nie jesteśmy nastawieni na miód tylko na owady, które służą nam do zapylania naszych jagód borówki amerykańskiej, dlatego dokładamy bardzo dużych starań, aby były one zdrowe i silne. Odbieramy miód tylko wtedy, gdy jest zasklepiony (poszyty woskiem) i jest go w nadmiarze. W sezonie całą węzę wymieniamy na nową, aby rodzące się pszczoły były odporne na rozwój infekcji i choroby oraz gotowe do walki z największym szkodnikiem, jakim jest warroza. Do walki z tego typu infekcjami używamy wywarów z ziół, roślin wrotyczy i rabarbaru. Między innymi na podstawie informacji od amatorów pszczelarstwa i innych pszczelarzy Gospodarujemy w nowoczesnych ulach bezwręgowych 12 ramkowych wielkopolskich+


Produkty pszczele